Tarihçe

YÜZ YILI AŞAN BİR GELENEKTİR İMAM HATİPLİLER

İmam hatip liselerinin ilk nüvesi; Osmanlı Devleti’nin son döneminde yetiştirilmek amacıyla 1912 de açılan Medreset’ün Vaizin yani “Vaiz Okulu” ile hatip yetiştirilmek üzere açılan Medreset’ül –Eimme ve’l-Huteba’dır yani “İmam Hatip Okulu”dur. Bu iki medrese 1919 yılında Medresetü’l İrşad yani “Doğru Yolu Gösteren Okul” adıyla birleştirildi.

100 yılı aşan ömründe zaman zaman kapatılan imam hatip okullarını zaruriyet zuhur ettiği an açılması artık en büyük elzem olmuştu.

Celaleddin Ökten Hoca’nın önderliğinde bu okullar tekrar açıldığında ise sadece 6 ilde öğrenci kabul ediyordu. İlk kurulan okul İstanbul İmam Hatip Lisesi olurken, onu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Opera meydanındaki binasının bodrum katında açılan Ankara Merkez İmam Hatip Okulu takip etti.

Zaman su gibi akıp geçmiş ve İstanbul İmam Hatip Lisesi ilk mezunlarını vermişti. Bu güzide okulun ilk mezunları yine bir ilki gerçekleştirerek bir dernek kurmaya karar verdi. “İstanbul İmam Hatip Okulu Mezunlar Cemiyeti” ismiyle derneğimiz kurulduğunda takvimler 1958 yılını gösteriyordu.

Böylelikle Türkiye`nin en eski ve en köklü sivil toplum kuruluşlarından birinin temelleri de atılmış oldu.   1980 İhtilali`nden sonra ismindeki “İstanbul” ifadesi çıkarılınca, “imam” kelimesinin Türkçe karşılığı olan “ÖNDER” ibaresi eklenerek ismimiz ÖNDER İmam Hatipliler Derneği oldu.

Türkiye genelinde bulunan 400 mezun derneği ile birlikte başta imam hatipliler olmak üzere tüm gençlerin haklarını muhafaza etme çabasında olan ÖNDER, başkent Ankara’daki temsilciliğini ise 24 Ekim 2015’te dualarla açtı.

Pek çok davetlinin ve başkent kulisinin önemli isimlerinin katıldığı temsilciliğimizin açılışını eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler yaptı.

2017’nin ekim ayına gelindiğinde Önder Ankara Tandoğan’daki şimdiki binasına taşındı.

Açıldığından bu yana yönetim ve gönüllüleriyle birlikte oldukça güzel işlere imza atan Önder Ankara, 19 Ekim 2019’da olağanüstü kurul toplantısı ile Uğur Korkmaz başkanlığında seçilen yeni yönetim ile birlikte gücüne adeta güç kattı.

Ankara’daki yasama ve yürütme gündemini takip ederek, mezun dernekleriyle kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişimi sağlayan Önder Ankara; tüm hızıyla gençlere hem sosyal hem kültürel hem de eğitim alanında destek veriyor.

Manevi derslerin verildiği eğitim ve kursların yanı sıra; diksiyon, kişisel gelişim, tiyatro, müzik, yabancı dil ve sanat kulüpleriyle öğrencilerin gönüllerini kazandı.

Kariyer eğitimleri, kariyer söyleşileri ile gençlerimizi başarıya odaklamayı amaçlarken; her yıl düzenlediğimiz kardeşlik kampı ve yurt içi ve yurt dışı gezilerimizle de gençlerimizi motive etmeye devam ediyoruz.

Seminerler ile bilgilerimizi tazelerken; üniversiteye hazırlık kursu ile onlarca öğrencimizi ücretsiz geleceğe hazırlıyoruz.

İstanbul ile Ankara’yı, Ankara ile de tüm Anadolu’yu buluşturan Önder Ankara; sadece siyasetin değil eğitim, kültür, bürokrasi ve diplomasinin de merkezi olan başkentimizde yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarımızla imam hatip modelinin ülkenin sınırlarını da aşarak bütün bir İslam dünyasında yaygınlaşmasını hedefliyor.

“Gençlere dokununca daha çok kıymet kazanır” vizyonu ile Önder Ankara, dün olduğu gibi bugün de her gencimizin elinden ve yüreğinden tutmaya hazır…

Gençler, size uzattığımız eli tutmaya hazır mısınız?

Başa dön tuşu