GenelGÖLBAŞIGündem

BİLİM, SANAT VE SPOR… 30 YILI AŞAN TECRÜBE İLE

1984 yılında başlayan mazisi ile Gölbaşı’nın simgesi haline gelen  Şehit Sebahattin Koçak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, tecrübeli birikimi ile binlerce mezun vermiştir.

16 kişilik sınıfları, z- kütüphanesi, fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları, bilişim atölyeleri ile gençlerin bilim insanı olma yolunda sağlam adım atmalarını sağlıyor.

 Kız çocuklarımız için her şeyin düşünüldüğü okulda sanat da ihmal edilmemiş. Resim atölyesi ve görsel tasarım atölyelerinde sanatsal üretim yapılırken; drama atölyesi ve müzik sınıfları ile de özgüveni yüksek, sanata ve insana duyarlı gençler yetiştiriliyor.

Ayrıca kapalı ve açık spor salonları ile  sportmen neslin temelleri burada atılıyor.

32 dersliği bulunan okulda, 16 kişilik özel sınıflarında eğitim görüyor.

Siz de kızlarınızın hem güvenilir hem de bilimde , sanatta, spor de ve  başarılı eğitim almasını istiyorsanız kayıt fırsatını kaçırmayın!

Okulun Tarihi

Ankara Gölbaşı İmam Hatip Lisesi Yaptırma, Yaşatma ve Talebelerini Koruma Derneğinin Gölbaşı’na bir İmam Hatip Lisesi yaptırma başvurusu üzerine, 1979’da belediye tarafından tahsis edilen arsa üzerine yapılan okulun mazisi ile imam hatip yolculuğu başlar.

Söz konusu yere, 1984 yılında Türkiye Diyanet Vakfı Ankara Şubesinin öncülüğünde halkın katkılarıyla okul binası, 1988 yılında da Tatbikat Camii yapılmıştır. Bina ve müştemilatı tamamlandıktan sonra, İmam Hatip Lisesi olarak açılması için gerekli girişimlerde bulunulmuş ise de müspet bir sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine Okul Koruma Derneği, söz konusu binanın 1985-1987 yıllarında Baldudak İlkokulu ve Sağlık Meslek Lisesi, 1989 yılında Bulgaristan’dan göç eden soydaşlarımıza iskân yeri, 1989-1992 yılları arasında da Gölbaşı Müftülük Sitesi ve Kur’an Kursu olarak kullanılmasına izin vermiştir.

1992 yılında Çok Programlı Lise olarak açılması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Türkiye Diyanet Vakfından istenmiş, fakat yapılan yazışmalarda ancak bağımsız bir İmam Hatip Lisesi veya Ankara Yenimahalle Merkez (Tevfik İleri) İmam Hatip Lisesinin bir şubesi olarak açılmasını uygun olacağı bildirilmiştir. 1992-1993 Eğitim Öğretim yılından itibaren Ankara Yenimahalle (Tevfik İleri) İmam Hatip Lisesi Gölbaşı Şubesi olarak öğretime açılmıştır. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün 11.12.1995 tarih ve 349/6450sayılı yazısı ile 1995-1996 öğretim yılından itibaren müstakil hale dönüştürülmüştür. Okulumuz, 1998-1999 öğretim yılında dört şubeden 113 öğrenci olarak ilk mezunlarını vermiştir. Kısa sürede öğrenci mevcudu 1300 civarına çıkınca, mevcut binası ihtiyacı karşılayamadığı için Okul Koruma Derneği ek bina yapımına karar vermiş ve 1998-1999 yılları arasında da bitirmiştir. Ortaokul ve Liseyi bünyesinde bulunduran okulumuz, sekiz yıllık kesintisiz eğitim uygulamasının başlaması ile genel mevcudu 550 civarına kadar düşmüştür. Bu durumda ana bine, eğitim öğretim açısından ihtiyacı karşıladığı için ek bina ihtiyaç fazlası olarak kalmıştır.

Aynı yıl Gazi Üniversitesinin binasında faaliyet gösteren Sağlık Meslek Lisesinin üniversite kampüsünden çıkartılması ve Sağlık Bakanlığının da söz konusu okulu alması üzerine, zamanın Kaymakamı huzurunda Dernek yöneticileri ile ilgili okulun yöneticileri arasında yapılan 15.07.1999 tarihli protokol ile geçici bir süre için ek bina Sağlık Meslek Lisesine verilmiştir. Daha sonra Okulumuzun ana binasının bir bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 12.06.2002 tarih ve 2478 sayılı yazısı ile Gölbaşı Rehberlik Araştırma Merkezinin hizmet vermesi uygun bulunmuştur. 2006-2007 Öğretim yılında da Okulumuz bünyesinde aynı müdürlüğe bağlı olarak Anadolu İmam Hatip Lisesi eğitim ve öğretime başlamıştır. Okulumuz 2011 yılında Eymir Mahallesi Toki Bloklarındaki 40 derslikli yeni binasına taşınmıştır. Okulumuz bünyesinde 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren İmam Hatip Ortaokulu açılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu