GenelGündem

Haydi İtikaf’a

İtikafın literatürdeki tüm anlamlarıyla birlikte ben kalben AKİF ismi üzerine odaklanıyor ve itikaf Akif olmak, Akif kalmak desem yeter diyorum.

İtikaf etmek Allah’a bağlanmaksa, Akif olmak Allah’a bağlı kalmaktır, evet doğru anladınız bir ömrün itikafından söz ediyorum, ömrü boyunca itikafta olmak diyorum. Tanımlar çok dikkat çekici, sıradan davranışlardan uzak durmak, boş işlerle uğraşmamak, ibadet amacıyla bir yerde bulunmak. Dinin kendi gerçek tanımını teşkil eden bu kavramların yalnızca on güne ait bir davranış biçimi olarak kalması haksızlık olur. On gün sonra ne olacak? Bağlarımızı çözecek miyiz? Düşüncesizce ve sıradan mı yaşayacağız? Sonraki hareketlerimiz ibadet kastıyla yapılmayacak mı?

Elbette öyle olmamalı, itikafta yeşerttiğimiz umutları dışarı çıkarmalıyız;

10’un dışında da sıradan davranışlardan uzak durmalı, her halimizde bir hayır aramalıyız,

10’un dışında da boş işlerle meşgul olmamalı, mutlaka İslam’ın kazancını gözetmeliyiz,

10’un dışında da mutlaka bir amaç ve niyetle, niyet ettim Allah rızası için diyerek, O’nun rızasına uygun işler yapmalıyız.

İtikaftan söz ederken bir kapanma, kapatma, mahpus etme yaklaşımı var ki itikaf ettikçe anlıyorum; Rabbimin yasakladığı ne varsa hepsini ömrümden uzaklaştırıp, çıkamayacakları yere hapsediyorum.

10’un dışında da karanlık kaygılarımı, Allah’sız yargılarımı müebbet hapsediyorum,

10’un dışında da bitip tükenmek bilmeyen hayvani arzularımı zaptedip sorguluyorum,

10’un dışında da kibrimi, kinimi ve öfkemi kopmaz zincirlere bağlıyorum,

10’un dışında da nefsimin başına bıkıp usanmaz gardiyanlar dikiyorum ki nefsimi asla serbest bırakmasınlar, beni asla bana bırakmasınlar.

Bu itikafla ben Allah’ın izniyle her günümü bayram, her gecemi Kadir gecesi olarak yaşarım diye düşünüyorum.

Tam da başımı kurtaracağımı düşündüğüm anda o mübarek ayeti kerime karşıma çıkıyor ve bana yeniden bir itikaf dersi veriyor “Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız. “Ali İmran 103. ayet

Hep birlikte sahip çıkın !

Bölünmeyin !

Allah’ın nimetlerini hatırlayın !

Düşmanlıklarınızı bitirip sizi kardeş kıldı!

Sizi yanmaktan kurtardı!

Düşünmek, itikaf etmek size doğru yolu buldurur!

Haydi Ülkem birlikte itikaf edelim, birlikte Allah’ın hukukuna, dinine, emrine sımsıkı tutunalım, bir olalım, kardeş olalım, Allah’ın nimetlerini unutup nankörlük etmeyelim ki azabı bizden uzak olsun, iyi düşünelim, düşünmeye vakit ayıralım.

Güzel Ülkemin her bir yanı düşman kuşatmasında,

kapısı kilitli evimin bacasından, televizyonundan,

internetinden düşman ajanları sızmakta,

hainlerin ayrık otu tohumları dostlarımın kalbinde çoğalmaktayken bir kurtuluş kapısı olarak itikaf ne büyük bir nimet!

Haydi güzel Ülkem sahte dostların sanal bahçelerinden, yalan vaadlerinden uzaklaşıp kardeşlikte buluşalım, Allah’ın emrine sarılıp etrafımızda yakılan ve Ülkemizi içine atmaya çalıştıkları ateşten Allah’ın yardımı ile kardeşliğimiz sayesinde kurtulalım.

Ben hiç klasik tanımlara uygun itikaf etme imkanı bulamadım ama bu kadar değerli bir ibadeti bu defa kaçırmayacağım. Madem kendimi topyekün bir mabede kapatamıyorum. Bir Müslüman mabedi olan güzel ülkemi, bir ibadethane kabul ederek,

Kalbimle itikaf edip niyetimi Allah’a,

Dilimle itikaf edip sözümü Allah’a,

Elimle itikaf edip işimi Allah’a bağlıyorum.

Haydi buyrun vakit özümüze dönme vakti

Vakit hep birlikte itikaf vakti…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu