GenelGündemHaberler

ÖNDER ANKARA’DAN ERBAŞ’A TAM DESTEK!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde sarfettiği sözleri bahane ederek İslam’a hakaret eden Ankara Barosu’na tepkiler dinmiyor. İslam’ın değerlerini saldırı niteliğindeki bu açıklamaya bir tepki de Önder Ankara İmam Hatipliler Derneği’nden geldi.

Yaptığı yazılı açıklamada “Sayın Erbaş’ın Cuma Hutbesi sırasında, tamamıyla İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i temel alarak ifade ettiği sözler, tam da bu minvalde anlaşılması gereken sözlerdir.” diyen Önder Ankara; “bu hutbe vesilesiyle; “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun” ayet-i kerimesi gereğince görevini idrak eden Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’a desteklerimizi bildirir, Allah’ın hükümlerini bugün insanlara hatırlatmanın bir suç değil, aksine bütün Müslümanların üzerine düşen ilahi bir sorumluluk olduğunu hatırlatmayı kendimize ödev biliriz.” ifadelerini kullandı.

İşte o açıklama:

ÖNDER Ankara olarak;

Kamuoyunun bilgisine sunarız…

Ramazanın ilk Cuma günü Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde Cuma namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, hutbesinin bir bölümünde İslam’da korunması esas olan beş temel meseleyi hatırlatarak;

“Ey insanlar! Canımıza, aklımıza, inancımıza, malımıza ve neslimize zarar veren şeylerden uzak duralım” çağrısı ile; eşcinsellik, zina, gayr-ı meşru ilişkiler ve her türlü fuhşiyatın toplumlarda çeşitli sorunlara yol açtığına değinmiş; “Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadelerini kullanarak erdemli bir öğütte bulunmuştur.

Bu hutbenin akabinde tam da Sayın Erbaş’ın konuşmasının nedenini teşkil eden bir takım menfur fiillerin öznesi yahut müdafi haline gelmiş kişi, kurum yahut kuruluşlarca bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevine ilişkin tartışmalardan, Sayın Erbaş’ın istifasına kadar irapta mahalli olmayacak hususlar ve belki de toplum içinde ifsadı körükleyecek düşünceler etrafa bilinçli bir şekilde saçılmıştır.

İslam Dini, evrensel değerleriyle asırları kucaklayan, her çağa seslenen, tarihin akışına yön veren ve her zaman için insanlara belirli bir hayat modeli sunan yegane dindir. Dinimiz insanın yaratılışını ve yaşayışını mühim bir mesele olarak görmüş; Yüce Allah, Kur’an Kerim’de “Biz gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık” buyurmuştur. Bu doğrultuda, insana verilen en büyük sorumluluk; en güzel fıtrat üzere yaratılan insanın kendini ve toplumu ifsad edecek her türlü düşünce, ahlaksızlık ve fuhşiyattan kaçınması, bu güzel fıtratını dar’ül beka’ya dek korumasıdır.

Sayın Erbaş’ın Cuma Hutbesi sırasında, tamamıyla İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i temel alarak ifade ettiği sözler, tam da bu minvalde anlaşılması gereken sözlerdir. Bu hutbe vesilesiyle; “Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun” ayet-i kerimesi gereğince görevini idrak eden Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’a desteklerimizi bildirir, Allah’ın hükümlerini bugün insanlara hatırlatmanın bir suç değil, aksine bütün Müslümanların üzerine düşen ilahi bir sorumluluk olduğunu hatırlatmayı kendimize ödev biliriz.

Saygılarımızla.

ÖNDER ANKARA İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu