EtkinliklerGenelGündemHaberler

İŞTE YENİ PROJE OKULLARIMIZ!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre Ankara’ya 8 yeni Proje İmam Hatip Lisesi eklendi.

Türkiye’de son dönemde eğitim denildiğinde akla gelen kurumlardan biri olan proje okulların sayıları her sene artış gösteriyor. İmam hatip proje okullarının sayısı artarken, okulların niteliği ve sınav başarısı da ilgi çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da okul kalitesinin proje okullara çevrilerek daha da artırılmasını gündemine aldı.

Bakanlık, imam hatip liselerinin üniversite başarısını artırmak amacıyla 2016’dan beri “Fen ve Sosyal Bilimler Projesi” uyguluyor. Proje, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında ilk mezunlarını verdi. “Hedef 2020” olarak bilinen proje kapsamında mesleki derslerin yanı sıra fen ve sosyal bilimler lisesi müfredatı uygulandı.

Proje okulları bu senede tam doluluk oranına ulaştı. Merkezi sınavla öğrenci alması bu okulların seçilmesindeki en önemli sebeplerden biri çünkü merkezi sınavla öğrenci alan liselerin üniversite sınavında başarı sağladığı görüldü.

Gerek ailelerin gerekse öğrencilerin okul seçiminde dikkat ettiği en önemli kriter üniversite sınavı başarısı. Üniversite sınavında en başarılı olan okullarda ise sıralama da proje imam hatip liseleri en başarılı okullar listesinde yer aldı.

İşte Ankara’da yeni Proje Okuluna dönüştürülen 8 İmam Hatip Lisesi…

1.Etimesgut-Eryaman Şehit Okan Koç Anadolu İmam Hatip Lisesi
2.Kızıcahamam-Şehit Zekeriya Yurdakul Anadolu İmam Hatip Lisesi

  1. Keçiören-Mustafa Asım Köksal Anadolu İmam Hatip Lisesi
  2. Keçiören-Keçiören Anadolu İmam Hatip Lisesi
  3. Haymana-Haymana Anadolu İmam Hatip Lisesi
  4. Mamak-Şehit Nuri Pamir Anadolu İmam Hatip Lisesi
  5. Şereflikoçhisar- Şereflikoçhisar Anadolu İmam Hatip Lisesi
  6. Yenimahalle-Demetevler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu