EtkinliklerGenelGündemHaberler

ÖNDER’iN ÖNCÜSÜ HAKK’A YÜRÜDÜ

ÖNDER’in kurucusu ve ilk başkanı Mehmet Yahya Kutluoğlu vefat etti.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin kurucusu ve ilk başkanı Mehmet Yahya Kutluoğlu, 93 yaşında vefat etti.


Kutluoğlu’nun cenazesi, öğle vaktinde Fatih Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığında toprağa verildi.


Uzun bir süredir yaşlılığa bağlı hastalıkları nedeniyle evinde tedavi gören Kutluoğlu, İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti.

ÖNDER’den yapılan açıklamada, “ÖNDER’in kurucusu ve ilk başkanı değerli büyüğümüz Yahya Kutluoğlu vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm camiamıza başsağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun inşallah.” denildi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin kurucusu ve ilk başkanı yazar Mehmet Yahya Kutluoğlu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden öğretmeni idi. Kutluoğlu için Fatih Camisi’nde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Merhumun oğulları Muhammed, Mehmet ve Abdullah Kutluoğlu burada taziyeleri kabul etti. Yakınları ve sevenleri, musalla taşına konulan Kutluoğlu’nun tabutunun yanına gelerek Kur’an-ı Kerim okudu ve dualar etti.

SEVENLERİ SAF TUTTU

  • Cenaze namazında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir, ÖNDER Başkanı Kamber Çal, ÖNDER eski başkanları, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülin, merhumun yakınları, talebeleri ve sevenleri saf tuttu. Namazın ardından Kutluoğlu’nun cenazesi Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ÇOK DEĞERLİ BİR ADIM ATTI

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal ÖNDER camiasına ve Kutluoğlu’nun sevenlerine başsağlığı diledi. Kutluoğlu’nun imam hatip camiasına öncülük ettiğini hatırlatan Çal, “İmam hatip serüveninin Türkiye’de başladığı 1951 senesinden bu güne kadar geldiği dönemde özellikle imam hatipler için kurulan ÖNDER’in öncülüğünü yapan ve bu günlere gelmesinde büyük gayretleri olan birisiydi. İmam hatip davası birçok badirelerden geçiyor. Bir sivil toplum kuruluşu olarak ÖNDER’in kurulması, imam hatiplerin haklarının savunması çok değerli bir hareketti. 1958 yılında Yahya Kutluoğlu hocamızın attığı bu adım çok değerli. Onun hala attığı adımın bugün de çok canlı şekilde var olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

MEHMET YAHYA KUTLUOĞLU’ NUN ÖZ GEÇMİŞİ

ÖNDER’in kurucusu ve ilk başkanı Mehmet Yahya Kutluoğlu, 1928 yılında Trabzon’un Çaykara ilçesi Taşçılar Köyü’nde doğdu.


Hafızlığını ve Arapçayı babasında okuduktan sonra ilkokulu köyünde bitiren Kutluoğlu, 1958 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden, 1965 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.


Kutluoğlu, 5 yıl imam hatiplik, 2 yıl merkez vaizliği, 11 yıl İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü, 2 yıl Din Eğitimi Genel Müdürlüğünde personel şubesi müdür yardımcılığı yaptı.


1979 yılında Fatih Müftülüğüne vekaleten tayin edilen Kutluoğlu, 6 yıl yurt dışında görev yaptıktan sonra 1985 yılında İsmailağa Kur’an Kursu Müdürlüğü’ne atandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu