EtkinliklerGenelGündemHaberler

ÜMMET SİZİNLE! Mescid-i Aksa İçin 1001 Hatim Yaptık

Ramazan boyunca Kadim Kudüs’te, tutuklamalar ve yaralanmalarla sonuçlanan Kudüslü Müslümanlara yönelik birçok olay gerçekleşmiştir.

Bu olayların çıkış noktası ise Müslümanların ilk kıblesi olan Mescidi Aksaya ibadet için girmek isteyen Kudüslülerin Şam kapısı bölgesinde barikatlarla engellenmeye çalışmasıydı.

Bu çatışmalar ramazanın 16.gününde büyük tepki alan barikatların kaldırılmasıyla bir süre son buldu.

Fakat baskı ve zulüm sivil ve askeri olarak devam etmekte. Kudüsün doğusunda bulunan Şeyh Cerrah isimli mahallede Kudüslü Müslümanların tehciri söz konusu ve işgalci sivil dernekler bu olayları Sözde Kudüs Günü olarak kabul ettikleri Ramazan ayının 28inde, Mescidi Aksa’ya yapacakları binlerce kişilik baskınla taçlandırmayı planlamaktalar.

Mescidi Aksa, 1969’da gerçekleştirilen kundaklamanın tekrarı ya da El Halil deki Halilürrahman camii nin bölünmesi gibi akıbetlerle ya da tahayyül edemeyeceğimiz daha kötü durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Tüm bu sebeplerle bu mühim mevzuunun tüm ilgili, yetkililere ulaşması ve kutsalımız için daima teyakkuzda olduğumuzun bilinmesi, Filistinlilerin yalnız bırakıldığı algısının yıkılması için elzemdir.

Bu konuda Genç Kudüs Şurası gönüllüleri olarak, sessizliği bozmak istiyoruz. 81ilden Kudüs’e destek temalı bir video hazırlığının ana haber bültenlerinde yer alması için hazırlık yapmaktayız. Bunun yanında Ramazan’ın 26, 27 ve 28’inde üç gün süreyle etkinlikler yapacağız. 28’inde Mescid-i Aksada iftar ve sahur vereceğiz. Aksa için toplamış olduğumuz 1001 Hatim’in duasını 28 Kadir Gecesi Mescid-i Aksa’da bir programla gerçekleştireceğiz. 1001 Hatim Projesi dahilinde toplamış olduğumuz bu hatimlerin Cuma hutbesinde ve Selatin Camiilerde yapılacak olan dualarda bulunmasını talep edeceğiz ve yine hazırlanan bu etkinliklerin medyada haber olmasını istiyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu